Mosogatógép bekötés nem egy bonyolut feladat, egy kis barkács tudással bármikor belekezdhet a mosogatógépének bekötésében.
Amikor még nem volt mosogatógépem akkor úgy gondoltam rá mint úri huncutságra. Aztán amikor arra gondoltam, ha lesz mosogatógép hogyan fogjuk bekötni a mosogatógépet, hogy lehet beépíteni a már meglévő konyhaszekrénybe. Megmutatjuk hogyan kell bekötni a mosogatógépet, lépésről lépésre.
Mindig is mondogattam, hogy nem kell, nincs rá szükség. Pedig a mosogatógép maga a csoda. Mosogatógép nélkül már el sem tudnám képzelni a napjaimat. Amikor az első mosogatógépet megvettük, jobban mondva kaptam, nagy kérdés volt, hogy miként fogjuk a beépíteni a konyhaszekrénybe.
A mosogatógép bekötése nem egy túl bonyolult feladat. Persze annak nem javasoljuk, hogy belekezdjen akinek nincs egy pici barkács tapasztalata. Akár nőként is bárki belevághat a mosogatógép bekötésbe, mert a legnehezebb talán maga a gép benne.
A mosogatógépből 3 fajta létezik, a beépíthető (ezt szekrényajtó takarja), a szabadon álló ami lehet olyan, hogy a pult alá kell tenni és lehet olyan amit csak leteszünk akár a pultra, ezeket asztali mosogatógépnek hívjuk. Ezek a 4 személyes kisebb készülékek. Ezek például irodába, egyszemélyes háztartásba tökéletesen megfelelnek és kiszolgálnak minket.
Mi szükséges a mosogatógép bekötéshez?
- Mosogatógép bármelyik fajtája
- Vízvételi lehetőség (elég a hidegvíz, amit vagy a mosogató alól a fali kiállásnál tudunk rákötni vagy magánál a csaptelepnél)
- Megfelelő szifon (legyen rajta mosógép kiállás)
- Csőfogó vagy papagájfogó
Mosogatógép bekötése:
1 . Mosogatógép bekötés – mosogatógép kicsomagolása és behelyezése
Csomagoljuk ki a mosogatógépet. Ha hideg helyről érkezett a készülék, akkor hagyjuk legalább 4 órán keresztül szobahőmérsékleten. Addig nyugodtan előkészülhetünk szerelésre. Nézzük meg a szennyvíz csövet, hogy elér-e a szifonig a géptől. Amennyiben nem akkor azt le kell cserélni. Nézzük meg, hogy a mosogató alatti szifon alkalmas-e arra, hogy csatlakoztatni tudjuk a készüléket. Lásd a mellékelt fotót.

Mosogató alatti szifon
A készüléket általában a pult alá helyezzük (kivéve az asztali gépnél) . Érdemes a vízvételi lehetőséghez legközelebb beépíteni. Tegyük a gépet a kiválasztott helyre a pult alá. A csöveket vezessük el a készülék mögött. Amennyiben a víz és a szennyvíz bekötés a másik szekrényben van akkor dekopír fűrésszel vagy fúrógépbe fogható körkivágó fűrésszel vágjunk kis rést a szekrény oldalába és azon keresztül vezessük át a csövet.
TIPP: nehezen hozzáférhető helyen kössünk zsinót a csőre amit előtte átfűztünk a szekrénybe vágott lyukon és ezzel egyszerűbb a csöveket áthúzni. Közben toljuk lassan a gépet a helyére.

Mosogatógép beépítés – csövek elvezetése szekrénybe
2 . Mosogatógép bekötés -víz és áram alá helyezés
Miután minden csövet sikerült a helyére húzni, már csak rá kell kötni a megfelelő kiállásra:
- bejövő víz: hidegvíz vételezésre alkalmas csap
- szennyvíz elvezető cső: ezt jellemzően a mosogató szifon alá kötjük be. A szennyvíz elvezető csövet szorítsuk rá bilinccsel a kiállásra, nehogy leessen, és elárassza a konyhaszekrényt és a környékét a víz!
Lehet kapni olyan szifont is, aminek van mosogatógép vagy mosógép kiállása, így nem kell külön bilinccsel rögzíteni.
Ezek után lehet bedugni a konnektorba a mosogatógépet. Ügyeljünk, hogy ez a konnektor földelt legyen!
A pult alá helyezett mosogatógépről le kell venni a felsó borítást, hogy kényelmesen elférjen a pult alatt. Ez a művelet könnyen megoldható és nem jár a garancia elvesztésével.
3 . Mosogatógép bekötés – próbaüzem
Öntsük fel a sótartályt és az öblítőt. Tegyük bele a tartóba a tablettát és indítsunk el egy mosogatási programot. Ekkor mossuk tisztára a készüléket.
Ellenőrizzük, hogy megfelelően működik a mosogatógép:
- elindul?
- beszívja a vizet?
- melegíti-e a vizet?
- kinyomja a szennyvizet?
- sehol sem csöpög?
- tiszta lett a gép belseje?
A mosogatógép bekötése akár házilag is megoldható és ilyen esetben sem jár garancia vesztéssel. Fontos viszont, hogy a használati útmutató egy ideig tartsuk mindig közelben, mert lehet olyan jelzés ami meghibásodást mutat.
Amennyiben a mosogatógép bekötése sikeresen megtörtént, ha van szereljük fel a szekrény előlapot a készülék elejére amennyiben beépíthető. A kezelőgombok ebben az esetben a mosogatógép ajtajának tetején találhatóak. Előfordulhat, hogy a mosogatógép beépítéshez szükség lesz egy ajtó nyitó mechanikára (IKEA), ennek segítségével nyitható az ajtó.
Asztali mosogatógép bekötése:
Az asztali mosogatógép bekötése semmiben nem különbözik a többi mosogatógéptől, ugyanúgy kell bekötni, mind a vízvételi helyhez, minde pedig a szifonba. Egyedül a mérete ami meghatározó. Természetesen ez a gép is betehető akár a konyhaszkrénybe is.

Asztali mosogatógép szekrénybe téve
A mosogatógép bekötése csapra kétféleképpen történhet:
- sarokszeleppel
- falicsapnál csaptoldóval
Mindkét módszerben közös, hogy a mosogatótálca lefolyójába, a szifon fölé (ha eredetileg nincsen), be kell építeni egy csatlakozót a szennyvíznek. Ezzel biztosítjuk, hogy a mosogatógép ki tudja üríteni az edények elmosogatása után keletkezett öblítővizet.
A mosogatógépet hideg vízre kell kötni, mivel a berendezés önmagának melegíti fel a vizet a mosogatáshoz. Bármelyik módszert is válasszuk a mosogatógép csapra történő bekötéséhez, a vizet mindkét esetben el kell zárni, és a csapot vízteleníteni kell.
1 . Mosogatógép bekötése csapra sarokszeleppel
A sarokszelep, ha van, a mosogató alatt található. Erre kötik rá a mosogató csapját. Ha van sarokszelep, azt ki kell cserélni egy kombinált változatra. Ez az eszköz segít nekünk abban, hogy egy elágazást hoz létre, így egyszerre tudjuk a vízvezeték hálózatra rákötni a csapot, és a mosogatógépet is és külön-külön el lehet zárni.
A kombinált sarokszelepnek a kimeneti részei általában 3/4 és 3/8 coll átmérőjűek. Az előbbire kössük rá a mosogatógépet, utóbbira a csapot és nyissuk meg teljesen a sarokszelep mindkét elzáró csapját.

mosogatógép bekötése – sarokszelep
2 . Mosogatógép bekötése csapra mosogatógéptöltő szeleppel
Ha nincs sarokszelep beépítve, a mosogatógép bekötés csapra sarokszelep nélkül is megoldható. Ehhez szükségünk lesz egy fali csaphoz való mosogatógéptöltő szelepre. A működési elve gyakorlatilag ugyanaz, mint a sarokszelepé.
A fali csap elé kell beépítenünk, és a segítségével a vizet kétfelé tudjuk elágaztatni. Figyeljünk arra, hogy ezzel kissé távolabb kerül a csap a faltól.
Ha a mosogatógép bekötését a csapra ezzel a módszerrel végezzük, mind a meleg, mind a hideg vizet el kell zárnunk, és vízteleníteni a csapot.
Távolítsuk el a csapot a vezetékről, majd a hideg vezetékre szereljük fel a töltőszelepet, a melegre pedig a toldót. A töltőszelepre kössük rá a mosogatógép vízvezetékét, nyissuk meg teljesen a szelepet, és már készen is van.

Mosogatógép bekötése csapra, töltőszelep
Mire figyeljünk a beépítés során:
- megfelelően húzzuk meg a víz és szennyvíz csatlakozást
- csak földelt konnektorba dugjuk be a gépet
- első használatkor figyeljük, hogy megfelelően működik-e
- a mosogatógép beépítés során megfelelően rögzítettük-e a készüléket a szekrényhez (szabadon álló vagy pult alá épített gépeknél nem kell rögzíteni)
- rendellenes működés esetén, fura zaj, csörgés vagy ha nem szivattyúzza ki a vizet állítsuk le a mosogatógépet
- Lehetőleg ne álljunk neki egyedül, már csak a mérete miatt sem
Amennyiben úgy érzi, hogy nem mer egyedül nekivágni a feladatnak, akkor keressen minket bizalommal! Budapest és pest megye területén megoldjuk a mosogatógép bekötését!
Munkamegrendelését kapcsolatok fül alatt vagy a 06 20 572-1788-as telefonszámon tudja leadni.
Mosogatógéppel kapcsolatos tévhitek:
- sok vizet használ – egyáltalán nem a leghosszabb program sem használ több vizet mintha telengednénk a mosogató mindkét tálcáját
- nem mosogat szépen – szintén nem igaz, megfelelő só adagolással és mosogatótablettával csillogó edényeket fogunk kivenni a gépből
- az odaégett szennyeződést nem távolítja el – azt amit egyébként hosszú ideig nekünk is súrolni kellene valóban nem, de ha elmosogatjuk az edényt utána már könnyen letakarítható az odaégett szennyeződés
Már beszerelte a készüléket megmutatjuk, hogy hogyan tartsa tisztán:https://ferfikezegyorara.hu/mosogatogep-tisztitasa/