Mivel burkoljuk a konyha padlóját?
Gyakori kérdés építkezés és egy-egy nagyobb felújítás kapcsán: miből legyen a konyha burkolata? A legfontosabb, hogy gondoljuk végig pontosan mire és milyen gyakorisággal használjuk a konyhát. Nagycsaládos sütés-főzés lesz minden nap, vagy megelégszünk egy mikróval (ez utóbbit régebben láttam egy külföldi lakberendezési műsorban, és eléggé rácsodálkoztam…)?
A következő felsorolás hellyel- közzel a lerakási időt, a burkolási munka nehézségét is tartalmazza.
Konyha burkolat – PVC
Vagyis a Poli Vinil Clorid napjainkban újra terjedőben van. A gyártók is figyelembe veszik a megújult igényeket, így színben és mintában is találhatunk már többféle stílusirányzatot.
Viszonylag könnyen, akár házilag is lerakható, ha a padló – amire tenni szeretnénk – megfelelően ki van egyenlítve. Gyakori, hogy a régi, nem túl szép járólapot fedik el vele.
Lehet ragasztani is, vagy egyszerűen csak pontosan méretre szabva beilleszteni a helyére. A szegők terén is vannak újítások. Már nem a csak néhány színben gyártott PVC csíkból lehet felragasztani a szegőt, hanem egy “sínbe” bele lehet csúsztatni a méretre vágott PVC-t, így biztosítva a tökéletes harmóniát.
Konyha burkolat – Laminált parketta
Azt hiszem ennek a konyhai burkolatnak a gyakorisága már vetekszik a padlólappal. Egyre több felújítás során tesznek laminált parkettát a konyhába is.
Ekkor vegyük figyelembe, hogy jobb minőségű és vízállóbb típus válasszunk, hisz a konyhában gyakran fordul elő kisebb nagyobb “víztócsa” (ha nem mi ügyetlenkedünk ki valamit, akkor megteszi helyettünk egy elromlott mosogatógép, vagy egy szétcsúszott mosogató szifon).
A laminált padlónak melegebb hatása van, mint a járólapnak, de sokan még ez alá is tesznek fűtést. Típustól függően tehető alá vizes padlófűtés vagy akár infra fűtés is.
Konyha burkolat – Vinyl PVC padló
Az új kedvenc! Legalábbis elég praktikus ez az újragondolt PVC (LVT: luxory Vinyl Tile), ami ötvözi a PVC és a laminált parketta előnyeit. Klikkes rendszerrel egyszerűen lerakható, vízálló felületet biztosít. Csúszásmentes, ami jól jöhet a konyhában (a laminált parkettákról ez nem teljesen mondható el, zokniban a gyerekek nagyokat tudnak rajtuk csúszni).
Több árkategóriában is kapható már, de a jobb minőség az egy drágább padlólap árával vetekszik. Az olcsóbb kivitel viszont eléggé vékony, így 100%-os aljzatkiegyenlítést kíván meg. Utána viszont egyszerűen lerakható. Fázósabb lábúak ez alá is tehetnek padlófűtést.
Konyha burkolat – Padlólap
Más néven hidegburkolatnak is nevezhetjük. Legfőbb előnye, hogy tökéletesen vízálló. Egy átlagos minőségű járólap nem is csúszik és a kopásállósága is jobb, mint egy normál laminált parkettának. A hideg ellen is van megoldás: padlófűtés vagy elektromos fűtőszál formájában. Egy dolog, aminek a padlólap sem tud ellenállni, az a konyhapultról leeső húsklopfoló… A nehezebb lepottyanó dolgok gyakran felsértik a padlólapok felületét. Ha mázas burkolatunk van, akkor ott a burkolat csupasz anyaga fog látszani, míg színezett gress lapok esetében kevésbé feltűnő a sérülés.
Konyhai burkolatok “osztályozása”
Javasolni tényleg nem tudunk burkolatot – azt mindenkinek egyedileg kell eldönteni ár/érték arányban – de pár szempont szerinti felsorolással adunk némi támpontot.
Hőérzet szerint a konyhai burkolatok
- szőnyeg 😊
- PCV, LVT
- laminált padló
- járólap
Csúszásgátlás szerint
- PCV, LVT
- járólap (átlagos felület, általában nem függ a fényességtől)
- laminált padló
Vízállóság szempontjából
- PCV, LVT, járólap
- laminált padló
Milyen magas burkolat fér el
(ennek főleg akkor van jelentősége, ha a régi burkolatra burkolunk rá)
- PVC
- LVT
- laminált parketta
- járólap
Az is befolyásolhatja még a választást, hogy mi egyedül akarjuk lerakni a konyhai burkolatot, vagy segítséget kérünk ehhez a házon belüli munkához.
Akár telefonon is hívhat minket: 06 20 572-1788