Leggyakoribb módszer a fúrás, ha a falra akarunk rögzíteni egy polcot, tükröt, szekrényt. Léteznek pedig más lehetőségek is, mint például a ragasztás – kisebb tárgyak esetében, de valamiért nem olyan elterjedt még. Illetve mi is láttuk már olyat, hogy a falra ragasztott tárgy a vakolattal együtt leesett. A szeg pedig csak apróbb tárgyak felakasztására alkalmas.
Tipikusan amiket fúrással lehet feltenni:
- polcok
- karnisok
- tartók: konyhai, fürdőszobai kiegészítők
- lebegő bútorok
- bútorok – biztonsági rögzítése a falhoz
Fúrás előtti ellenőrzés
Mielőtt nekikezdünk fúrni, mindenképpen végig kell szaladni az alábbi listán, hogy ne érjenek kellemetlen meglepetések. Ellenőrizzük tehát fúrás előtt
- a fal teherbíró képességét – pl. konyhaszekrény felső része, lebegő szekrény esetén. 6-os vastagságú betonfalba nem jó fúrni, vékony a fal, erős a fúró, és könnyen átszakítja a vékony falat. 6 cm-nél vastagabb falba már könnyen lehet fúrni.
- a leendő lyuk helyén ne menjen se víz se áram vezeték, és egyéb kábelcsatorna se legyen ott a falban.
- amit fel szeretnénk fogatni, ott minden rendben van
- rendelkezésre állnak a fal típusának megfelelő rögzítők
Fúrás különböző falakba
Betonfúrás
Ez esetben ütvefúrót kell használni, vídia fúrószárral, általában 4 élűt.
Beton fal esetében gyakori probléma, hogy vasat kap a gép fúrás közben. Ekkor célszerű kicsit megdönteni a gépet, hogy srégen – valamelyik irányból – elmenjen a fúrószár a vas mellett. Többnyire ez sikerül is. Amikor nem, akkor sajnos elölről kell kezdeni az egész fúrást, és ha szerencsénk volt, ez nem a sokadik lyuk egy sorozatban.
Ha mégis javítani kell, akkor gipsszel gyorsan el lehet tüntetni a felesleges lyukat (hamar megköt), amit ezután már csak festeni kell.
Téglafal fúrása
Akkus vagy ütvefúró ajánlott. Itt lehet a vídia 2 élű fúrószárat is használni.
Téglafal esetében az a probléma fordulhat elő, hogy nem téglába, hanem vakolatba megy a lyuk, ahonnan szépen ki is hullik egy jó kis darab. Ekkor ezt csemperagasztóval gyorsan lehet orvosolni. A javított helyekre nem fúrunk újból.
Gipszkarton fúrása
Sima fúrógép használható. A felfogatáshoz fém szárnyas tiplit célszerű használni (molli dübel). Szerkesztői megjegyzés.: nagyon hálás találmány, szuper erősen tart a gipszkartonban! Ha csak egy könnyű képet kell kitenni, akkor elég egy csavar is, amit fentről lefelé kell becsavarni, hogy ne csússzon le róla az akasztó.
Csempe fúrása
Erről a témáról külön cikket írtunk, hogyan kell repedés nélkül csempét fúrni.
Páraelszívóhoz lyukfúrás
Ezt speciális, koronás fúróval kell fúrni. Elszívó kivezetéséhez 125 mm-es átmérőjű a megfelelő.
Szerkesztői megjegyzés2: a mi felszerelésünkkel csak téglafalat tudunk átfúrni. Szigetelés nem jelent akadályt a fúrás során, 40-50 cm vastagságot megoldunk.
Tipp: A sima – univerzális fúrószárat élezni kell, ha ugyanazzal a későbbiekben fémet is szeretnénk fúrni.
Mi történik, ha rossz helyre ment az utolsó furat?
Először is mérgelődünk 🙂
Aztán érdemes megvizsgálni, hogy amit fel akarunk fogatni, ott van-e lehetőség egy újabb furatot készíteni az eredeti mellett. Polcok konzolján, falhoz fogatós bútorok esetében ez egyszerű megoldás lehet, és megkímél minket sok felesleges munkától.
Nem egyszerű, és erősen szerszám igényes a fúrás. Ha nem tudja egyedül elvégezni, keresse ezermester csapatunkat akár online is.
Hívjon minket még ma! 06 20 572-1788